Historie projektu

malý výlet do minulosti

Výuka a jízdy na koních od roku 2004Historicky první premiéra Koňské opery byla uvedena v roce 2004. Trvala necelý týden, konala se, respektive začínala ve Stožicích u Vodňan a byla putovní. Měli jsme totiž k dispozici několik koní a povoz. Nejmladším účastníkem byla tenkrát blonďatá třináctiletá holčička jménem Míša. Tehdy ještě určitě netušila, že se jednou stane tou nejdůležitější osobou tohoto projektu. Podrobné zápisky s několika obrázky z našich cest po okolí Vodňan si můžete stáhnout.

Další rok, tj. v roce 2005 jsme uspořádaly Koňské opery dvě. Jednu kratší během Velikonočních prázdnin v Radomilicích u Vodňan, která byla zaměřena především na získávání základních jezdeckých návyků. Druhá Opera se konala na jižní Moravě u pana Trnky v Křepicích během letních prázdnin. Zdejší prostředí a přístup pana Trnky ke koním i lidem nás velmi oslovil, takže jsme zde na několik dalších let zakotvili a pravidelně se sem o prázdninách vraceli.

Koňské opery u pana Trnky v Křepicích plynuly, stejně jako roky, jedna za druhou. Vystřídaly se na nich spousty účastníků. Někteří se objevili jen jednou či dvakrát, jiní se pravidelně vracívali každý rok. Mezi účastníky se pomalu začaly objevovat i malé děti a tak jsme se učili zapojovat do programu i je. I tým se postupem let částečně obměňoval, ale hlavně se učil. Už jsme nebyli ti naivní a lehkomyslní amatéři jako tenkrát v roce 2004. Snažili jsme se náš projekt stále vylepšovat, abychom měli našim účastníkům co nabídnout. Zážitky z jedné Křepické opery jsme zaznamenali do podoby komentovaného fotoseriálu.

Výuka a jízdy na koních od roku 2004V roce 2011 jsme si dali pauzu, abychom se nadechli a porozhlédli po novém místě. Po pátrání různými směry a obhlídce několika jezdeckých stájí, jsme usoudili, že nejlepším řešením bude, uspořádat další Koňskou operu pod vedením Míši Juklové (té zmiňované blonďaté holčičky z první Koňské opery, která mezitím trochu vyrostla, vystudovala správný obor a pořídila si pár koníků.).

A tak se v roce 2012 konala Koňská opera na Pecínově nedaleko Benešova, kde v té době Míša se svým stádečkem sídlila. A bylo to krásné. Měli jsme oproti Křepicím luxusní zázemí a vše se vydařilo, tak jak má. Tenkrát v létě také vznikla myšlenka Koňské miniOpery a my ji hned následující podzim realizovali. Jedna miniOpera proběhla na konci září a druhá na konci října.

Na přelomu roku 2012 a 2013 se Míša osamostatnila již úplně a založila vlastní jezdeckou stáj nedaleko města Vlašimi na Benešovsku. Na začátku zde byla pouze holá pláň, kde postupně vznikaly ohrady pro koně, přístřešek, malá sedlovna, písková jízdárna a další potřebné zázemí. I v nynější době zde stále probíhají další úpravy, aby se zajistil maximální komfort pro všechny zájemce o jízdy na koni. Pro velký zájem účastníků Koňské opery jsme navýšili i počet pořádaných akcí.

V roce 2013 se uskutečnilo celkem 8 kratších i delších pobytů u koní a v roce 2014 to již bylo celkem 10 akcí, od kratších víkendovek až po klasickou týdenní prázdninovou operu. Jako úplnou novinku jsme v létě 2014 uspořádali i dva turnusy dětského pobytového tábora s názvem Dětská Koňská opera.

Fotografie většinou z poslední Koňské opery či miniOpery si můžete prohlédnout v naší obrazárně.