O koních a jiných zvířatech

Náš tým netvoří jenom lidé.

V našem týmu jsou mimo nás lidí také zvířata, která nám pomáhají a bez kterých by vlastně Koňská opera nemohla existovat. Dokonce si troufáme tvrdit, že Koňská opera na těchto zvířatech stojí nebo vlastně možná spíše sedí.

Naši koně jsou vycvičení tak, že při správné práci s otěžemi reagují na hlasovou pobídku, případně jemně zdůrazněnou např. pomocí bičíku. Není nutné je pobízet nohama. Jsou proto vhodní i pro jezdce s tělesným hendikepem, který jim neumožňuje standardní pobídky holeněmi.

Pro pohodlné nasedání a sesedání jezdců s hendikepem máme připravenou rampu s bezbariérovým nájezdem.

„Když budete chvíli mlčet, uslyšíte, jak k vám kůň promlouvá. Ne sice slovem, ale svou řečí – řečí těla – ušima, pohybem hlavy, strnutím, zvýšením či snížením hlavy, ustoupením, dupnutím, zrychlením, či zpomalením ruchu, uskočením stranou, leknutím, zastavením, odfrknutím. Všechno to něco znamená.“

„Tohle vše je řeč cizince a je třeba být pozorní, když se ji chcete naučit. Pokud to dokážete, odmění vás tím, že se ochotně bude chtít naučit řeč vaši. To pak poznáte při každé jízdě, když zatáhnete otěží do strany, abyste zatočili, řeknete „hou“, abyste zastavili, nebo zamlaskáte, abyste se rozjeli. Co přesně ten který pokyn znamená, víte v tu chvíli jen vy dva – parťáci.“

Jarda (Džarda) Matoulek – člen týmu

 

O koních aneb parta pro těžkou práci

Tady je naše elitní jednotka pro nejtěžší práci, parta koní, která toho už skutečně hodně odnesla a ještě odnese:

Gaston

Gaston

Patnáctiletý valach, kříženec anglického plnokrevníka s holandským teplokrevníkem, KVH (výška koně v kohoutku) 164 cm. Je služebně nejstarším mužem ve stádě, a i proto je jeho vůdcem. Je vlastně úplně prvním koněm jezdecké stáje. Naše instruktorka Míša si ho pořídila ve 12 letech. Od té doby jsou spolu. Gaston je velmi přátelský, hodný k dětem i dospělým, při jízdě je klidný, velmi snadno ovladatelný a nevymýšlí blboviny, tedy alespoň ne pod začátečníky. Pokročilé jezdce si někdy rád vyzkouší, a to hlavně na skokových závodech, kde potřebuje dobře vést a nedá nic zadarmo.


heidy

Heidy

Temperamentní klisna, narozena 2001, kříženec arabského plnokrevníka a quarter horse, KVH 149 cm. Ve stáji je od jejích 7 let. Komunikativní, učenlivá a jemná na práci ze země i ze sedla. Při jízdě je hodná a zároveň velmi vnímavá k psychickému rozpoložení jezdce, takže, pokud se vám podaří naladit na stejnou vlnu, půjde vám to spolu opravdu skvěle. Velmi ráda soutěží a je úspěšná především ve skokových závodech, a i přes svůj menší vzrůst je to náš nejlepší skokan a nikdo z ostatních koní zatím neskočil výše než Heidy. A kromě toho má velmi pohodlný a pravidelný krok a i díky své vnímavosti vůči jezdcům s hendikepem je naším nejspolehlivějším hipoterapeutickým koněm.


quennie

Queenie

Hannoverská klisna s kvalitním rodokmenem, narozena 2007, KVH 173 cm. Que jsme přivedli jako mladou klisnu bez jakýchkoliv zkušeností. Jelikož je to velice přátelská a chytrá klisna, rychle se u nás zaučila a stala se velkým oblíbencem jak dětí z kroužku, tak i jiných jezdců, především vyšších, kteří prý konečně při jízdě nevypadají, jako by jeli na poníkovi. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé. Je též nadanou skokankou a směle konkuruje Heidy ve svých úspěších na parkurových závodech. Při jízdě je velmi spolehlivá a vyrovnaná, jen si jezdec musí dát pozor na správnou práci s otěží, na vaši chybu vás moc ráda upozorní.


bonča

Bonanza

Sedmiletý poník, KVH 120 cm, matka je Shetland pony a otec Welsh. Když se narodila, tak jsme jí nosili v náručí, teď nosí ona nás na zádech. A i když je ve stádě nejmenším členem, je to velký šéf. Díky své maličkosti je ideálním „vozítkem“ pro nejmenší děti, na které tak maminky a tatínkové snadno dosáhnou. Spolehlivě však nosí i lehčí dospělé. Občas pod sedlem předvádí, že je to lenochod, ale pokud víte, jak na ní, přenese vás i přes parkur v dobrém čase a čistě. A pokud navíc koňům trochu rozumíte, oceníte její dokonalé chody a styl skoku, které zdědila po svém ušlechtilém otci.


máňa

Máňa

Starokladrubská vranka s výrazným klabonosem, která je se svými 175 cm v kohoutku největším koněm ze stáje. Při práci ze země je důvěřivá a mazlivá, pod sedlem je temperamentní a tvrdohlavá, ještě se potřebuje hodně naučit. Několik jezdců si z ní odneslo pár modřin, ale jinak svou první opravdu jezdecky-pracovní sezónu v roce 2016 zvládla dobře. Zkušený jezdec ocení její prostorné chody, začátečník naopak schopnost pomalého a pohodlného klusu. A i přes její komplikovanou povahu si ji každý musí zamilovat pro její majestátní krásu.


connie

Connie

Klisna je plemene WPBR s vysokým podílem arabské krve, je temperamentní a trochu tvrdohlavá, ale postupnou prací se z ní stává další spolehlivý kůň. Pro svůj menší vzrůst je velmi vhodná pro děti či drobnější dospělé. Velikostně je něco mezi poníkem a koněm. Též se velmi rychle stává další úspěšnou skokankou stáje. Skáčí na ni drobnější jezdci, kterým se dobře ovládá. A i když má někdy zvláštní styl skoku, tak za sezónu 2016 zvládla úspěšně několik hobby parkurů, ve kterých soutěžila proti velkým koním a šlapala jim v umístění na paty. Connie není ve stádě dominantní kůň. Pod sedlem je spíše dopředná, především, když vede skupinu.


prim

Prim

Mladý americký klusák, který na dráze moc neuspěl, a tak se dostal do naší stáje, kde se má určitě lépe. Zde se poprvé setkal s ježděním pod sedlem a zdá se, že si ho užívá mnohem více než klusácké závody.  Na rozdíl od jiných klusáků je v základu klidný, nikam se nehrne a umí pomalu a uvolněně klusat i cválat. Ale samozřejmě zvládá i zazlobit a na prvních parkurových závodech ukázal, že umí běhat opravdu rychle. Mezi jezdci je velmi oblíbený a i přes to, že má specifické chody, tak je pohodlný a to především ve cvalu. A čím má chody specifické? Na to přijdete, když se na něj podíváte zezadu v klusu nebo cvalu.


apač

Apač

Americký klusák krásné tmavé barvy, KVH 155 cm, letos je mu již 22 let a je nejstarším členem našeho stáda. Je však ve skvělé formě a strčí do kapsy leckterého mladíka. V terénu je hodně temperamentní a proto je vhodný jen pro pokročilé jezdce. Zato při vodění se z něj stává spolehlivý a klidný vůdčí kůň, který umí na rozdíl od ostatních koní udržovat vyrovnané a svižné tempo. Je velice komunikativní a má rád lidskou společnost. Při vodění pak nejraději nosí malé děti a ty ho za to bezmezně milují. Narozdíl od ostatních klusáků velmi rád cválá, a to i v případě, že ostatní koně v zástupu klušou. Má rád velké černé kobyly, takže naše Máňa je jeho nejlepší kamarádka a drží spolu basu.


ronnie

Ronnie

Mladá pony klisna pro ty nejmenší jezdce nebo lehčí dospělé. Nejspíš je to poník s nejpohodlnějšími chody na světě, protože každý jezdec (ať už začátečník nebo pokročilý), který si na ni sedne, bez jakékoliv námahy usedí její chody. Kobylka je v základním výcviku, spolehlivá, vnímavá a jemně ovladatelná, do budoucna to bude super sportovní poník.

 

Pomocný personál

Mimo tahounů je v našem týmu i tzv. pomocný personál, který má na starosti bezpečnost stáje, koní i instruktorky Míši. Navíc se umí tito psí přátelé postarat o dobrou náladu dětí i dospělých:

eda a tonda

Eda, Tonda a Stela neboli smečka černejch bestií

Smečka flat retrívrů, která nenechá nikoho a nic na pokoji. Každého příchozího vítají štěkotem a skákáním. Především v období mokré půdy a bahna je to ideální. Přátelské pověsti retrívrů nejsou vůbec nic dlužni. Eda zvládne oblízat celý skautský tábor, Stela aportuje do omrzení a pokud nespí, má vždy v hubě nějaký klacek. Antonín je z celé skupiny nejklidnější, ale s Eduardem dokáže dovádět rychlostí kulového blesku v podobě černé koule nekontrolovatelně se pohybujcí takřka kdekoliv. Na fotce je Eda s Tondou, jelikož je absolutně nemožné celou trojici vyfotit společně.


sindy

Sindy

Sedmiletá fenka německého ovčáka, která hlídá celou stáj. Je ve stáji necelé 4 roky a za tu dobu k Míše velmi přilnula (jako k jejímu srdci). Pravděpodobně jí dříve chyběl kontakt s člověkem. U předchozího majitele totiž byla stále zavřená v kotci. Ve stáji si naopak užívá volnosti. Když je puštěná na volno, nehne se od Míši na krok. Sindy je opravdu vzorným hlídačem, který strčí do kapsy kdejakou bezpečnostní agenturu. Avšak na rozdíl od party černých bestií je klidná, její vítání známých tváří je kultivované a nepozblázní kvůli tomu celou stáj.


Pes Kevin

Kevin

(4.5.2001 – 6.9.2015) Zlatý retrívr – náš dlouholetý společník a průvodce. Věrný přítel instriktorky Míši, její miláček, kterého měla od dětství. Kevin byl velmi přátelský pejsek milující především děti, laskavé povaze retrívrů nebyl skutečně nic dlužný. Nejraději se nechával do nekonečna hladit a drbat. Na retrívra se dožil velmi vysokého věku, a proto si musel ke stáru (ač velmi nerad) některé vyjížďky odpustit a poslušně počkat, až se Míša s koníky opět vrátí. Na své stáří ale nikdy nevypadal, pokud byste ho neznali, určitě byste mu netipovali jeho věk. Dožil se skoro 15 let.


» Podívejte se na další členy našeho týmu.