O koních a jiných zvířatech

Náš tým netvoří jenom lidé.

V našem týmu jsou mimo nás lidí také zvířata, která nám pomáhají a bez kterých by vlastně Koňská opera nemohla existovat. Dokonce si troufáme tvrdit, že Koňská opera na těchto zvířatech stojí nebo vlastně možná spíše sedí.

Naši koně jsou vycvičení tak, že při správné práci s otěžemi reagují na hlasovou pobídku, případně jemně zdůrazněnou např. pomocí bičíku. Není nutné je pobízet nohama. Jsou proto vhodní i pro jezdce s tělesným hendikepem, který jim neumožňuje standardní pobídky holeněmi.

Pro pohodlné nasedání a sesedání jezdců s hendikepem máme připravenou rampu s bezbariérovým nájezdem.

„Když budete chvíli mlčet, uslyšíte, jak k vám kůň promlouvá. Ne sice slovem, ale svou řečí – řečí těla – ušima, pohybem hlavy, strnutím, zvýšením či snížením hlavy, ustoupením, dupnutím, zrychlením, či zpomalením ruchu, uskočením stranou, leknutím, zastavením, odfrknutím. Všechno to něco znamená.“

„Tohle vše je řeč cizince a je třeba být pozorní, když se ji chcete naučit. Pokud to dokážete, odmění vás tím, že se ochotně bude chtít naučit řeč vaši. To pak poznáte při každé jízdě, když zatáhnete otěží do strany, abyste zatočili, řeknete „hou“, abyste zastavili, nebo zamlaskáte, abyste se rozjeli. Co přesně ten který pokyn znamená, víte v tu chvíli jen vy dva – parťáci.“

Jarda (Džarda) Matoulek – člen týmu

 

O koních aneb parta pro těžkou práci

Tady je naše elitní jednotka pro nejtěžší práci, parta koní, která toho už skutečně hodně odnesla a ještě odnese:

Gaston

Gaston

Valach, narozený v roce 2001, kříženec anglického plnokrevníka s holandským teplokrevníkem, KVH (výška koně v kohoutku) 164 cm. Je služebně nejstarším mužem ve stádě, a i proto je jeho vůdcem. Je vlastně úplně prvním koněm jezdecké stáje. Naše instruktorka Míša si ho pořídila ve 12 letech. Od té doby jsou spolu. Gaston je velmi přátelský, hodný k dětem i dospělým, při jízdě je klidný, velmi snadno ovladatelný a nevymýšlí blboviny, tedy alespoň ne pod začátečníky. Pokročilé jezdce si někdy rád vyzkouší, a to hlavně na skokových závodech, kde potřebuje dobře vést a nedá nic zadarmo. A také nezapře svou maminku dostihačku a ukáže co v něm je, když se rozhodneme udělat závod v trysku.


heidy

Heidy

Temperamentní klisna, narozena 2001, kříženec arabského plnokrevníka a quarter horse, KVH 149 cm. Ve stáji je od svých 7 let. Komunikativní, učenlivá a jemná na práci ze země i ze sedla. Při jízdě je hodná a zároveň velmi vnímavá k psychickému rozpoložení jezdce, takže, pokud se vám podaří naladit na stejnou vlnu, půjde vám to spolu opravdu skvěle. Velmi ráda soutěží a bývala úspěšná především ve skokových závodech. V posledních letech je z ní ale maminka našich hříbat na plný úvazek, a tak nemá na skákání ani závodění čas. A kromě toho má velmi pohodlný a pravidelný krok a i díky své vnímavosti vůči jezdcům s hendikepem je naším nejspolehlivějším hipoterapeutickým koněm.


quennie

Queenie

Hannoverská klisna s kvalitním rodokmenem, narozena 2007, KVH 173 cm. Que jsme přivedli jako mladou klisnu bez jakýchkoliv zkušeností. Jelikož je to velice přátelská a chytrá klisna, rychle se u nás zaučila a stala se velkým oblíbencem jak dětí z kroužku, tak i jiných jezdců, především vyšších, kteří prý konečně při jízdě nevypadají, jako by jeli na poníkovi. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé. Je též nadanou skokankou a směle konkuruje Heidy ve svých úspěších na parkurových závodech. Při jízdě je velmi spolehlivá a vyrovnaná, jen si jezdec musí dát pozor na správnou práci s otěží, na vaši chybu vás moc ráda upozorní.


bonča

Bonanza

Klisna poníka, narozena v roce 2009, KVH 120 cm, matka je Shetland pony a otec Welsh. Když se narodila, tak jsme jí nosili v náručí, teď nosí ona nás na zádech. A i když je ve stádě jedním z nejmenších členů, je to velký šéf. Díky své maličkosti je ideálním „vozítkem“ pro nejmenší děti, na které tak maminky a tatínkové snadno dosáhnou. Spolehlivě však nosí i lehčí dospělé. Občas pod sedlem předvádí, že je to lenochod, ale pokud víte, jak na ní, přenese vás i přes parkur v dobrém čase a čistě. A pokud navíc koňům trochu rozumíte, oceníte její dokonalé chody a styl skoku, které zdědila po svém ušlechtilém otci.


Máňa

Starokladrubská vranka s výrazným klabonosem, narozená 2009, která je se svými 175 cm v kohoutku spolehlivě nejvyšším koněm ze stáje. Při práci ze země je důvěřivá a mazlivá, pod sedlem dovede být temperamentní a tvrdohlavá, obzvlášť pak na jízdárně. Pomalu ale jistě se z ní však stává jeden z nejspolehlivějších koní stáje. Zkušený jezdec ocení její prostorné chody, začátečník naopak schopnost pomalého a pohodlného klusu. A i přes její komplikovanou povahu si ji každý musí zamilovat pro její majestátní krásu.


connie

Connie

Mladá klisna narozená v roce 2011 je plemene WPBR s vysokým podílem arabské krve, je temperamentní a trochu tvrdohlavá, ale postupnou prací se z ní stává další spolehlivý kůň. Pro svůj menší vzrůst je velmi vhodná pro děti či drobnější dospělé. Velikostně je něco mezi poníkem a koněm. Též se velmi rychle stává další úspěšnou skokankou stáje. Skáčí na ni drobnější jezdci, kterým se dobře ovládá. A i když má někdy zvláštní styl skoku, tak od roku 2016 se pravidelně účastní hobby parkurů, ve kterých soutěží proti velkým koním a opakovaně se dokázala umístit mezi pěti nejlepšími včetně několika prvních míst. Connie není ve stádě dominantní kůň, ale pod sedlem je spíše dopředná, především, když vede skupinu.


prim

Prim

Mladý americký klusák narozený 2011, KVH 158 cm, který na dráze moc neuspěl, a tak se dostal do naší stáje, kde se má určitě lépe. Zde se poprvé setkal s ježděním pod sedlem a zdá se, že si ho užívá mnohem více než klusácké závody.  Na rozdíl od jiných klusáků je v základu klidný, nikam se nehrne a umí pomalu a uvolněně klusat i cválat. Ale samozřejmě zvládá i zazlobit a na prvních parkurových závodech ukázal, že umí běhat opravdu rychle. Mezi jezdci je velmi oblíbený a i přes to, že má specifické chody, tak je pohodlný a to především ve cvalu. A čím má chody specifické? Na to přijdete, když se na něj podíváte zezadu v klusu nebo cvalu.


apač

Apač

Americký klusák krásné tmavé barvy, KVH 155 cm, narozený roku 1995, je nejstarším členem našeho stáda. Je však ve skvělé formě a strčí do kapsy leckterého mladíka. V terénu je hodně temperamentní a proto je vhodný jen pro pokročilé jezdce. Zato při vodění se z něj stává spolehlivý a klidný vůdčí kůň, který umí na rozdíl od ostatních koní udržovat vyrovnané a svižné tempo. Je velice komunikativní a má rád lidskou společnost. Při vodění pak nejraději nosí malé děti a ty ho za to bezmezně milují. Na rozdíl od ostatních klusáků velmi rád cválá, a to i v případě, že ostatní koně v zástupu klušou. Má rád velké černé kobyly, takže naše Máňa je jeho nejlepší kamarádka a drží spolu basu.

Laila

Klisna amerického klusáka krásné tmavé barvy, narozená roku 2008. K nám se dostala ze stejné klusácké stáje jako Prim, ale na rozdíl od něj již v té době měla za sebou (relativně úspěšnou) dostihovou kariéru. Na jejím chování je vidět, že se s ní život (a hlavně lidé) moc nemazali. Postupně se ale zbavuje nedůvěry vůči lidem a pro svou ochotu vyhovět svému jezdci se z ní stává velmi oblíbený kůň. Pro svůj menší vzrůst, KVH 153 cm, je vhodná i pro drobnější jezdce a děti. Též si u nás užívá možnosti cválat, což jí bylo během její klusácké kariéry dlouhé roky zakazováno. A když se dostane do správného rozpoložení, dovede to pěkně odpíchnout a svou rychlostí v trysku směle konkuruje našim nejrychlejším koním.

Solo

Starokladrubský vraník narozený v roce 2010, KVH 170 cm. U nás od roku 2017. Přišel s diagnózou nejezditelného koně. Správným a trpělivým tréninkem pod vedením Míši, který vlastně ani netrval moc dlouho, se z něj stal další spolehlivý a velmi oblíbený kůň naší stáje. Na rozdíl od své kolegyně Máni není zdaleka tak tvrdohlavý, ale spíše nedůvěřivý vůči svému okolí. Pravidelnou prací se z něj však stává sebevědomý a spokojený kůň, který v terénu nejradši chodí vpředu a vede skupinu. Má úžasně pohodlné chody a schopnost pomaloučku klusat takřka na místě, takže především při pracovním klusu máte pocit, jako byste seděli v pohodlném křesle.

Dorna

Krásná hannoverská klisna mohutného vzrůstu narozená v roce 2001. Má dobrý původ a do stáje byla pořízena především za účelem chovu. I když má též komplikovanější povahu, a asi by nevyhrála soutěž o nejchytřejšího koně roku, pravidelnou prací se i z ní stává spolehlivá kobyla, i když spíše pro zkušenější jezdce. Ti obzvláště ocení její parádní prostorný klus. Též už má za sebou pár menších soutěží v hobby parkuru a ukazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa.

Šaomi

Mladá mohutná kobylka menšího vzrůstu, KVH 150 cm, narozená v roce 2015. Je křížencem chladnokrevníka a ponyho a má velmi atraktivní barvu, tzv. červený bělouš. Do stáje byla pořízena jako budoucí kůň pro hipoterapii. Zatím je v zácviku a učí se pod sedlem. Ukazuje se, že je sice hodně sebevědomá, ale současně velmi chytrá a učenlivá. Má též úžasně pohodlné chody a tak doufáme, že se z ní postupně pod vedením trenérky Míši stane spolehlivý hipokůň.


ronnie

Ronnie

Pony klisna narozená v roce 2009, KVH 125 cm, která zaujme na první pohled svým zajímavým zbarvením. Nejspíš je to poník s nejpohodlnějšími chody na světě, protože každý jezdec (ať už začátečník nebo pokročilý), který si na ni sedne, bez jakékoliv námahy usedí její chody. Kobylka už nám také dala jedno krásné hříbátko.  Je spolehlivá, vnímavá a jemně ovladatelná, vhodná pro ty nejmenší jezdce nebo lehčí dospělé.

 

Pomocný personál

Mimo tahounů je v našem týmu i tzv. pomocný personál, který má na starosti bezpečnost stáje, koní i instruktorky Míši. Navíc se umí tito psí přátelé postarat o dobrou náladu dětí i dospělých:

eda a tonda

Eda a Tonda neboli smečka černejch bestií

Dvojka mladých bratrů flat coated retrívrů narozených v roce 2015, která nenechá nikoho a nic na pokoji. Každého příchozího vítají štěkotem a skákáním. Především v období mokré půdy a bahna je to ideální. Přátelské pověsti retrívrů nejsou vůbec nic dlužni. Eda zvládne oblízat celý skautský tábor. Antonín se sice na první pohled jeví o něco normálnější, ale s Eduardem dokáže dovádět rychlostí kulového blesku v podobě černé koule nekontrolovatelně se pohybující takřka kdekoliv. Oba milují vodu a ráchají se v ní při jakékoliv příležitosti kdykoliv během roku. Obzvláště v zimě je to k popukání, když na nich pak chrastí zmrzlá voda v podobě mnoha drobných rampouchů a dělají nám tak na vyjížďkách, kde nás pravidelně doprovází, živou zvonkohru.

Mia

Mladá fenka křížence německého ovčáka, narozená v roce 2018. Milá a přítulná, ne takový cvok jako ti dva černoši. Nezapře povahu a věrnost ovčáka, kterou má v krvi. Od malička nás pravidelně doprovází na vyjížďkách a na rozdíl od Edy a Tondy, kteří se rádi zaběhnou, Mia se od Míši nehne na delší vzdálenost. Je to sice jediná slečna v naší psí smečce, ale nedá starším a větším klukům nic zadarmo. A díky svému mládí a hravosti je dokáže spolehlivě oba utahat.

Otík

Nejmladší člen naší psí smečky, krátkosrstý jezevčík narozený v listopadu 2018. Míša si ho přivezla až z Polska. Své jméno dostal podle závozníka Otíka z filmu Vesničko má středisková. A dělá mu čest, pravidelně svou paničku doprovází na jejích cestách s dodávkou. Se smečkou se sžil snadno a rychle, ale musí hodně natahovat svoje krátké nožičky, aby jim stačil při lítání po stáji a jejím okolí. Také musí být hodně ostražitý při pohybu mezi koňmi, kteří ho pro jeho maličkost a hnědou barvu snadno přehlédnou. Uvidíme, jak zvládne svou první sezónu u koní.


sindy

Sindy

(†2018) Krásná fenka německého ovčáka, která několik let hlídala naši stáj. K Míše se dostala až jako dospělá a velmi k ní přilnula. Pravděpodobně jí dříve chyběl kontakt s člověkem. U předchozího majitele totiž byla většinu času zavřená v kotci. Ve stáji si naopak užívala volnosti. Když byla puštěná na volno, nehla se od Míši na krok. Dokud mohla, doprovázela nás na všech vyjížďkách. Na rozdíl od černých bestií byla vždy klidná a její vítání známých tváří bylo kultivované a nepobláznila kvůli tomu celou stáj. Jsme rádi, že jsme jí mohli dopřát krásný a aktivní konec života.


Pes Kevin

Kevin

(4.5.2001 – 6.9.2015) Zlatý retrívr – náš dlouholetý společník a průvodce. Věrný přítel instruktorky Míši, její miláček, kterého měla od dětství. Kevin byl velmi přátelský pejsek milující především děti, laskavé povaze retrívrů nebyl skutečně nic dlužný. Nejraději se nechával do nekonečna hladit a drbat. Na retrívra se dožil velmi vysokého věku, a proto si musel ke stáru (ač velmi nerad) některé vyjížďky odpustit a poslušně počkat, až se Míša s koníky opět vrátí. Na své stáří ale nikdy nevypadal, pokud byste ho neznali, určitě byste mu netipovali jeho věk. Dožil se skoro 15 let.


» Podívejte se na další členy našeho týmu.