O lidech

Kdo připravuje Koňskou operu?

Tak tady je tým Koňské opery, respektive jeho humanoidní část. Jsme úplně normální lidé. Jen někteří z nás jsou normální více, někteří zase méně. Dohromady však tvoříme skvěle fungující stroj, který je nutné jen občas promazat.

K vytvoření Koňské opery nás přirozeně dovedla touha vyzkoušet něco nového. Když jsme si poprvé sedli na hřbet koně, ten pohled, tato zvířata a příroda kolem nás, nám učarovaly. Už tehdy jsme si řekli, že z nezávazného setkání uděláme tradici.

Petra Jonášová – šéfová

Osoba, která to má celé na starosti a které se obvykle říká šéf. V civilu je povoláním učitelka „těch nejoblíbenějších“ předmětů (matika, fyzika a chemie), ale i přesto se s ní dá kupodivu vyjít, a jako učitelka se na akcích většinou neprojevuje, pouze prý v domácnosti. Před každou akcí odvede spoustu práce a během ní se také většinou nezastaví. Potkáte ji na všech našich Operách, kde funguje především jako jezdecký instruktor začínajících jezdců a malých dětí, ale také jako provianťák, účetní, … No, zkrátka ten, kdo to zkrátka má všechno na starosti. Též vede tým Dětské Koňské opery. Prý těch dětí nemá za celý školní rok ještě dost, tak si je musí užít i během našich táborů o prázdninách.


MartinMartin Jonáš – zástupce šéfové a fotograf

Pokud by šéfovou přejela tramvaj, tak jako první zástupce to všechno odnese. Tato situace však ještě nenastala a tak je otázkou, jak by to dopadlo. Nemá rád prospěchářství jednotlivců, takže si všichni pod jeho dohledem mažou chleba stejnou marmeládou, a komu nechutná, dá si jenom máslo (margarín). Díky jemnému pohybovému hendikepu slouží jako testovací jezdec pro koně, kteří se s nějakým omezením jezdce ještě nesetkali. Do sedla se dostává s ladností Chucka Norrise (po obrně). Příkladně se stará o webové stránky a fotodokumentaci. Na akcích pak zastává funkci dvorního obveselovače, jelikož svým infantilním humorem dokáže bavit davy. Díky této náročné práci nemá čas na nic jiného a tak vše ostatní zůstává bohužel na šéfové.


Erik Kratochvíl – jezdecký instruktor

Nová posila našeho týmu. Erik se z naprostého začátečníka až na jezdeckého instruktora vypracoval díky své píli a umíněnosti za jediný rok. V civilu je ajťák  a programátor, u nás má na starosti většinou zkušenější jezdce, se kterými se nebojí zkoušet i něco nového. Jeho nejoblíbenějším prvkem výcviku jsou kruhy na louce, které naši účastníci (i naši koníci) stejnou měrou milují jako nenávidí. Ale Erikův osobitý styl přináší výsledky a jezdci se z jeho vyjížděk vrací nadšení. Pracuje též i s naprostými začátečníky, kde všichni obdivujeme jeho trpělivost při zasvěcování svěřeného jezdce do tajů správného sedu a citlivého ovládání koně.


Anička Skopcová – zdravotnice, fyzioterapeut a jezdecký instruktor

Nejmladší člen našeho týmu. Anička funguje současně jako jezdecký instruktor a díky svému vzdělání též jako zdravotnice především na našich dětských táborech. Nově se ale stává nezastupitelným členem týmu na Koňských operách, kde coby fyzioterapeut pracuje především s hendikepovanými jezdci. Těmto pak při jezdecké lekci jim šité na míru poskytne nejen výuku maximální samostatnosti v ovládání koně, ale i s ním odborně zacvičí v rámci hipoterapie. Skvěle tak skloubí své zdravotnické i jezdecké zkušenosti a hendikepovaným jezdcům výrazně zatraktivňuje jízdu na koni.


MíšaMíša Juklová – hlavní jezdecká instruktorka

Pokud by se narodila jako zvíře, byla by určitě koněm. Je však člověkem a tak koně alespoň chová. Má velký cit pro jakákoliv zvířata s výjimkou hmyzu. Neuvidíte ji v botách na podpatku, spíše s vidlemi v ruce nebo za volantem traktoru či jiného stroje. Umí to skvěle s koňmi i s lidmi a naučí ovládat koně i to největší poleno. Naučila to kupříkladu i prvního zástupce a ten měl k polenu hodně blízko. Je to holka do nepohody, a to doslova. Občas se postará o pozdvižení, když vyrazí na koni nakupovat do Lídlu a svůj dopravní prostředek zaparkuje na parkovišti před prodejnou. Vyrostla společně s Koňskou operou a tak dokáže velmi přesně odhadnout specifické potřeby našich účastníků. Těmto potřebám pak přizpůsobuje i výchovu svých koní.


JardaJarda (Džarda) Matoulek – jezdecký instruktor

Jardovým osudem jsou koně. To si uvědomil během svých pracovních povinností, kdy mu jeho kolegové neřekli jinak než: „Ty seš ale kůň!“ Mohlo by se tak zdát, že je nešikovný, ale není to tak docela pravda. Tedy, alespoň co se Koňské opery a koní týká. Je výborný jezdec s naprosto ukázkovým vysedáváním, nad jeho pohyby pánví zaplesá kdejaká slečna (a občas i muž). Rád pracuje především s mírně pokročilými jezdci, kteří milují jeho pohodové a relaxační vyjížďky do okolní přírody. Navíc často překvapuje svým postřehem a důvtipem. Například, když jen tak mezi řečí pronesete, že by se hodil mop a kbelík, Jarda nelení a za chvilku je s požadovaným zbožím zpátky. Zajímavé je, že je vždy ve správný čas na správném místě, a tak ten kbelík s tím mopem ještě pořídí za naprosto úžasnou cenu díky letnímu výprodeji.

Kačka Stránská – jezdecký instruktor

Jeden z nejmladších členů našeho týmu. Kačka je odchovankyně naší instruktorky Míši, takže naše metodika výuky jízdy na koni je jí zcela vlastní a také naše koníky perfektně zná. Je to holka do nepohody, která nezkazí žádnou legraci a na našich akcích, především na dětských táborech, odvede pořádný kus práce. Pomáhá jí v tom i její psí miminko (60 kg) hovawart Irwin, který se našich táborů účastní společně se svou paničkou a vždy se nadšeně přidá do místní psí smečky. A ještě jednu důležitou dovednost Kačka má. Jako jeden z mála členů našeho týmu, umí řídit traktor! A to se vyplatí!

Tomáš Jukl – programový vedoucí dětského tábora

Tomáš má na starosti veškerý nekoňský program našich dětských táborů, protože nejen učíme děti jezdit na koních, ale samozřejmě jim také dopřejeme spoustu tradičních i méně tradičních táborových her a radostí, jejichž autorem je právě Tomáš. Při tvorbě programu využívá své předchozí zkušenosti táborového vedoucího neziskové organizace Kazimírka, ale hlavně svou fantazii. Vyžívá se především ve vymýšlení dramaturgie a kostýmového obsazení nočních bojovek, které naše děti stejnou měrou milují, jako se jich bojí. Je také výborný kytarista a skvělý vypravěč příběhů a historek humorných i strašidelných. Zkrátka skvěle doplňuje náš tým.

Radek Malý – člen týmu dětského tábora

Radek je pravou rukou Tomáše a podílí se na tvorbě herního programu na našich táborech. Občas se velmi hodí jeho postřehy zkušeného psychologa, kterým je v civilu. Též se výborně hodí jeho zkušenosti coby tatínka dvou puberťáků. Jeho osobitý humor výborně doplňuje Tomášovy hlášky, a tak máme díky nim na večerních týmových poradách o zábavu postaráno. Též funguje jako velmi spolehlivý a neúnavný vodič koníků pro naše malé a nezkušené jezdce. A když to někdy v našem táborovém týmu vře emocemi, tak Radek zůstává vždy spolehlivě klidný.

Hanka Juklová – kuchařka

Hanka je nejstarší člen našeho týmu a také jeden z nejdůležitějších. Má na starosti kuchyni na dětských táborech i všech ostatních akcích Koňské opery. Se skromným rozpočtem a ze základních potravin dokáže vykouzlit skvělá jídla přesně pro naše potřeby. Poradí si i s různými dietami některých našich účastníků. A potkáte ji nejen v kuchyni. Mezi vařením ji nejčastěji uvidíte pobíhat s vidlemi či hráběmi po stájích či při nějaké podobné obecně prospěšné činnosti. Zkrátka chvilku nepostojí. Také se nebojí jízdy na koni a stala se z ní ucházející jezdkyně, i když se svým výcvikem začala až v „nejlepších letech“.

 


» Podívejte se na další členy našeho týmu.