Jak budu jezdit?

Program jízd na akcích Koňské opery

voltižní madlaProgram jízd je na všech akcích Koňské opery stejný. Výuka bude probíhat ve skupinkách rozdělených podle zkušeností účastníků a jejich nároků na asistenci. Každý „dospělý“ účastník (dospělí a děti cca od 12 let) absolvuje vždy hodinu výuky dopoledne a hodinu odpoledne. Většinou se bude jednat o vyjížďky do terénu, ale budeme též využívat venkovní jízdárnu.

Děti ve věku přibližně 6 až 11 let (rozhodují také předchozí jezdecké zkušenosti) budou jezdit též dopoledne i odpoledne, ale pouze 45 minut. Forma výuky u dětí je stejná jako u dospělých, samozřejmě přizpůsobená věku a možnostem dětí. Cílem je připravit děti na samostatné ovládání. Nejmenší děti cca 3 až 5 let mají lekce v délce 30 minut a učíme je především správnému sedu na koni. K tomu využíváme střídavě madla a dětská sedla.

Pro účastníky máme k dispozici 10 hodných koníků různých výšek, barev a povah. Podrobněji se s nimi můžete seznámit zde.

Co se týká vybavení, máme k dispozici čtvery madla různých velikostí, která využijí především jezdci s těžším hendikepem a nejmenší děti, ale též se uplatní při voltiži. Dále klasická sedla anglická a to v dospěláckých i juniorských velikostech. No, a pak ještě hromadu dalších nezbytných „koňských cajků“, které netřeba popisovat, protože s těmi se důvěrně seznámíte na místě.

Na vyjížďky se zpravidla dvakrát denně přesouváme vlastními prostředky z ubytovny k naší stáji a zpět. Podle okolností tak může být nutné počkat s návratem i na ostatní účastníky, až dojezdí. Tento volný čas můžete využít dle svého, nezapomeňte si tedy s sebou přibalit knížku, časopisy nebo např. kapesní přehrávač. Pokud preferujete jiné zajímavé aktivity, můžete nám pomoci promazat výstroj na koně, shrabat jízdárnu nebo nanosit koním seno do krmičů. Zdraví účastníci pak mohou, pokud nejezdí, vodit koně nebo „jistit“ méně zkušené jezdce.

Voltižní madla

Děti, začátečníci a hendikepovaní mohou jezdit s voltižními madly (viz obrázek výše). Voltižní madla nebo voltižní pás je speciální stabilní postroj na koníka, kterého se jezdec při jízdě bezpečně drží. Voltižní madla se také používají při voltiži, kdy je kůň bezpečně voděn v kruhu.

Bezpečnost jezdců i koní je u nás na prvním místě. Máme sedla vybavená bezpečnostními třmeny s gumičkou, které zabrání, aby při případném pádu zůstala noha zaklíněná ve třmenu. Navíc je bezpečnostní i uchycení třmenových řemenů k sedlu. Zámek třmenu je na zadní straně otevřený a umožní tak uvolnění třmenu.

Bezpečnostní třmen s gumičkou Bezpečnostní ukotvení třmenu