Naše historie

Jak to všechno začalo

Je tomu už hodně dávno, kdy jsme dostali možnost se jako děti nebo skoro dospělí posadit na koně a krátce se projet. Koník byl samozřejmě na vodítku a my se jen tak pasivně vozili. Ale už tehdy v nás tahle malá zkušenost zůstala. Chtěli jsem si ji později zopakovat a jezdit aktivně a třeba i pravidelně, ale nebylo to jednoduché. Měli jsme (a stále máme) mezi sebou kamarády s různým tělesným hendikepem. A to se ukázalo jako problém.

Jak šel čas, vyzkoušeli jsme několik stájí. A buď se nám během vyjížďky nikdo nevěnoval, nebo nám nevyhovovali koně. Ti byli totiž v naprosté většině naučení na pobídky holeněmi, které hendikepovaný jezdec zpravidla nezvládne. Nakonec nás okolnosti dovedly k tomu, že máme vlastní stáj, koně vychovávané k trpělivosti, a především reagující na hlasovou pobídku, případně zdůrazněnou bičíkem.

Cesta časem

2004

První Koňská opera

První Koňská opera

Putujeme na koni i na voze

Historicky první premiéra Koňské opery byla uvedena v roce 2004. Trvala necelý týden, konala se, respektive začínala ve Stožicích u Vodňan a byla putovní. Měli jsme totiž k dispozici několik koní a povoz. Nejmladším účastníkem byla tenkrát blonďatá třináctiletá holčička jménem Míša. Tehdy ještě určitě netušila, že se jednou stane tou nejdůležitější osobou.

  2005

  Další dvě akce Koňské opery

  Učíme se poznávat koně a správně s nimi pracovat

  Další rok jsme uspořádali Koňské opery dvě. Jednu kratší během Velikonočních prázdnin v Radomilicích u Vodňan, která byla zaměřena především na získávání základních jezdeckých návyků a dovedností.

  Druhá Opera se konala na jižní Moravě na Farmě Trnka v Křepicích během letních prázdnin. Zdejší prostředí a přístup pana Trnky ke koním i lidem nás velmi oslovil, takže jsme zde na několik dalších let zakotvili a pravidelně se sem o prázdninách vraceli i se dvěma vlastními koni.

  2006 – 2010

  Každý rok jedna opera

  Ke koním máme velmi blízko

  Připravujeme jezdecký program pro každého

  Koňské opery u pana Trnky v Křepicích plynuly, stejně jako roky, jedna za druhou. Vystřídaly se na nich spousty účastníků. Někteří se objevili jen jednou či dvakrát, jiní se pravidelně vracívali každý rok. Mezi účastníky se pomalu začaly objevovat i malé děti a tak jsme se učili zapojovat do programu i je.

  I tým se postupem let částečně obměňoval, ale hlavně se učil. Už jsme nebyli ti naivní a lehkomyslní amatéři jako tenkrát v roce 2004. Snažili jsme se Koňskou operu a vyjížďky na koních stále vylepšovat, abychom měli našim účastníkům co nabídnout.

  2011

  Dáváme si přestávku

  Přemýšlíme o vlastní stáji

  V roce 2011 jsme si dali pauzu, abychom se nadechli a porozhlédli po novém místě. Po pátrání různými směry a obhlídce několika jezdeckých stájí jsme usoudili, že nejlepším řešením bude uspořádat další Koňskou operu pod vedením Míši Juklové. Té zmiňované blonďaté holčičky z první Koňské opery, která mezitím trochu vyrostla, vystudovala správný obor a pořídila si pár koníků.

  2012

  Začínáme jinde a sami

  Povídání o koních

  Jedna opera už nestačí

  A tak se v roce 2012 konala Koňská opera na Pecínově nedaleko Benešova, kde v té době Míša se svým stádečkem sídlila. A bylo to úžasné. Měli jsme oproti Křepicím luxusní zázemí a vše se vydařilo, tak jak má. Tenkrát v létě také vznikla myšlenka Koňských miniOper a my ji hned následující podzim realizovali. Jedna miniOpera proběhla na konci září a druhá na konci října.

  2013

  Máme vlastní stáj a zázemí

  Pořádáme již 8 akcí během roku

  Na přelomu roku 2012 a 2013 se Míša osamostatnila již úplně a založila vlastní jezdeckou stáj nedaleko města Vlašimi na Benešovsku. Na začátku zde byla pouze holá pláň, kde postupně vznikaly ohrady pro koně, přístřešek, malá sedlovna, písková jízdárna a další potřebné zázemí. I v nynější době zde stále probíhají další úpravy, aby se zajistil maximální komfort pro všechny zájemce o jízdy na koni.

  2014 – současnost

  Přidáváme putovní výlety a tábory

  Jízdy na koních krásnou přírodou

  Více akcí, více koní, více instruktorů,
  více všeho…

  Vychováváme si z řad našich účastníků vlastní jezdecké instruktory. Přidáváme dětské jezdecké tábory, putovní výlety a třeba i zimní operu, kdy si vyzkoušíme lyžování nebo sáňkování za koněm. Upravujeme jízdárnu a stavíme rampu pro vozíčkáře či jinak hendikepované jezdce.

  Co bude dál?

  Nově nabízíme lekce hipoterapie a cvičení na koních!